توکن گیمفای پیشرو در زمینهٔ بازی برای کسب درآمد (Play-to-Earn)، همراه با سقوط بازار رمزارزها، شاهد سقوط مقادیر توکن و NFT بوده‌است. و حالا در حال ایجاد تغییرات برای تحول اوضاع است. برای خرید آکسی اینفینیتی (AXS) می‌توانید از صرافی ارز دیجیتال تبدیل استفاده کنید.

به گزارش صرافی ارز دیجیتال تبدیل و به نقل از دیکرایپت، بازی بر پایه اتریومِ آکسی اینفینیتی، موفقیت چشمگیری داشته است، و ضمن محبوب ساختن مدل بازی برای کسب درآمد، در عین حال نزدیک به ۴ میلیارد دلار، از حجم معاملات NFT به دست آورده است. اما افزایش قیمت در تابستان گذشته، جای خود را به کاهش قیمت توکن و NFT داد و مدل بازی برای کسب درآمد را تضعیف کرد. سازندگان آکسی، در راستای حفظ جایگاه منحصر بفرد توکن و همچنین توسعه مدل محبوب بازی برای کسب درآمد، پس از انجام مطالعه و تحقیقات، اجرای تغییرات اساسی را طبق برنامه ریزی استراتژیک، آغاز کردند.

آکسی اینفینیتی، از آغاز تا رسیدن به محبوبیت گسترده

آکسی اینفینیتی، یک بازی حماسی مبارزه با هیولا است که بر پایه دارایی های NFT است. NFT ها توکن مبتنی بر بلاک چین هستند که مالکیت یک کالای دیجیتالی را اثبات می کنند. در آکسی، عناصر به شکل هیولاهای رنگارنگی است که می توانید آنها را پرورش دهید و بجنگید. توکنNFT آکسی، هزینه دارد و فقط برای انجام بازی باید سه مورد از آنها را بخرید؛ اما پس از آن برای بازی کردن، جوایزی در قالب توکن دریافت خواهید کرد. با راه اندازی بازی آکسی اینفینیتی در سال ۲۰۱۸، اولین بار مدل منحصر به فرد «بازی برای کسب درآمد»، ایجاد شد و پس از راه‌اندازی زنجیره جانبی Ronin که تراکنش ها را سریع تر و ارزان تر کرد، محبوبیت زیادی پیدا کرد.

مدل بازی برای کسب درآمد، در راستای گسترش مشارکت عمومی، برنامه‌های «بورسیه» تحت رهبری جامعه را راه اندازی کرد که دارندگان NFT Axies، آن را به بازیکنان به ویژه آنهایی که در کشورهای در حال توسعه هستند، در ازای تقسیم سود به نسبت توافق شده از نمادهای جوایز، اجاره می‌دهند. فرایند بورسیه آکسی باعث افزایش محبوبیت روزافزون، علاقه و تقاضای جهانی شد. آکسی هم اکنون در آستانه راه اندازی فصل ۲۰ است  و همراه با این راه اندازی تغییرات مهمی در تعادل اقتصادی اعمال خواهد کرد.

آکسی پس از افزایش محبوبیت و پذیرش عمومی، بصورت میانگین ماهیانه، ۰.۵ میلیارد دلار حجم معاملات NFT داشت. همراه با افزایش حجم معاملات، توکن پاداش SLP به ۰.۴ دلار در ماه آگوست افزایش یافت، و توکن حاکمیتی آکسی (AXS) در نوامبر، به بالاترین حد خود یعنی حدود ۱۶۵ دلار رسید. هم‌اکنون آکسی اینفینیتی با نزدیک به ۴ میلیارد دلار از کل حجم معاملات NFT تا به امروز، موفق ترین پروژه NFT در تمام دوران است.

کاهش ارزش و تضعیف آکسی اینفینیتی

کاهش قیمت توکن پاداش SLP، فشار قابل توجهی بر برنامه های بورسیه تحصیلی مختلف جامعه محور و اصنافی که آنها را اجرا می کنند، وارد کرد. توکن آکسی (AXS) نیز با قیمت فعلی حدود ۵۰ دلار، نزدیک به ۷۰ درصد از اوج خود کاهش یافت و حجم معاملات NFT در چند ماه گذشته، از ۷۵۴ میلیون دلار در نوامبر به ۳۰۱ میلیون دلار در دسامبر و ۱۲۶ میلیون دلار در ژانویه کاهش یافت. این در حالی است که بازار گسترده NFT در حال رشد است. در همین حال، بازار Axie Infinity نشان می‌دهد که Axie NFT‌ های سطح پایه حدود ۳۰ دلار به فروش می‌رسند، در حالی که تابستان گذشته ۲۰۰ دلار یا بیشتر بود.

داده های خود اسکای ماویس، نشان دهنده کاهش تعداد بازیکنان روزانه در هفته‌های اخیر است، اما آنقدرها که اعداد دیگر نشان می دهند، چشمگیر نیست. تا ۳۱ ژانویه، آکسی کمتر از ۲.۲ میلیون کاربر فعال روزانه داشت، در حالی که اوج بالای ۲.۷ میلیون در نوامبر ثبت شده بود (بنیانگذار آکسی اینفینیتی، «جف زیرلین» توضیح داد که اعداد بازیکنان داخلی از موتور بازی Unity گرفته شده است و بنابراین بر اساس میانگین تعداد کاربرانی است که هر روز بازی را باز می‌کنند).

چرا رشد آکسی اینفینیتی (Axie Infinity) کاهش یافت؟

اسکای ماویس، سقوط آکسی را درجه اول به دلیل تورم توکن SLP می داند. تولید چهار برابری توکن SLP در هر روز علی رغم سوزاندن در فرآیند پرورش آکسی، به شدت عرضه را افزایش داد. برای رفع این مشکل، آکسی اینفینیتی توکن پاداش SLP بسیار کمتری ارائه خواهد کرد. اسکای ماویس روز پنجشنبه نوشت: «ما معتقدیم که این تغییرات اقتصادی به ما این امکان را می دهد که آکسی را اصلاح کنیم  و اقتصاد آکسی و بازی برای کسب درآمد را در مسیر مناسبی قرار دهیم». همچنین بنیان گذار آکسی (Zirlin) نیز روز جمعه، اذعان کرد که تیم توسعه به طور قابل توجهی برای رسیدگی به چنین مسائلی به اندازه کافی زیرک نبوده است و تغییرات فعلی، خیلی زودتر از اکنون باید اعمال می‌شد.

آکسی اینفینیتی در حال رونق است و در نقشه راه خود، چیزهای زیادی را در پیش دارد.

نقشهٔ راه جدید آکسی اینفینیتی، شامل راه‌اندازی یک سیستم جنگی قوی‌تر (Origin)، افزودن گیم‌پلی در اطراف زمین‌های NFT، و راه‌اندازی «استارتر Axies» رایگان برای افراد در بازی، بدون سرمایه‌گذاری اولیه است. ریچ کَبرِرا، بنیان‌گذار انجمن بورسیهٔ تحصیلی «Axie Ready Player DAO» نیز گفت که تغییرات جدید اعلام‌شده، کنترل عرضه را اولین گام مورد نیاز برای رسیدگی به مشکلات اقتصادی بازی می‌داند.

دیدگاهتان را بنویسید