آیا کریپتو به دوران خود بازگشته است و زمستان آن تمام شده است؟

به نقل از CoinDesk، هر هفته بیت‌کوین (BTC) و اتریوم (ETH) با قیمت‌هایی معامله می‌شوند که از سال 2021 مشاهده نشده است، زمانی که بازار کریپتو در حال رشد بوده است و هنوز واضح نیست که این افزایش قیمت‌ها به زودی متوقف شوند یا خیر و نمی‌توان در این خصوص نظر قطعی داد.

بازار گاوی که در دوران همه گیری یا همان پاندمی کرونا وجود داشت، دوره‌ای از شور و نشاط بازار کریپتو بود. در آن زمان همه از ارزهای دیجیتال صحبت می‌کردند، از ایلان ماسک گرفته تا تمام افراد و خویشاوندان نزدیکمان.

سلبریتی‌‌ها میم کوین‌ها را تایید می‌کردند و خرید NFT انجام می‌دادند اما اکنون در مقایسه با آخرین رشد بازار، کریپتو آرام‌تر است. مطمئناً، چند نفر از دوستانتان با شما تماس گرفته‌اند تا ببینند آیا بیت کوین بخرند یا خیر. اما، به طور کلی، هم اکنون به نظر می‌رسد تعداد کمی از مردم به افزایش قیمت ارز دیجیتال توجه کرده‌اند.

به دنبال موج شکست پروتکل‌ها و ورشکستگی شرکت‌ها در سال 2022، که با سقوط Terra شروع شد و با فروپاشی FTX به اوج رسید، بحث در مورد کریپتو نیز اوج گرفته بود و اعتماد به دنیای ارزهای دیجیتال به سختی به آن روزها برمی‌گردد و نیازمند زمان است.

علاوه بر پرایس اکشن، تعدادی شاخص وجود دارد که نشان می‌دهد بازگشت بازار کریپتو با قدرت کامل آغاز شده است. به عنوان مثال تعداد کاربران متامسک، کیف پول وب 3، به بالاترین حد خود در بین کاربران فعال ماهانه (30 میلیون) نزدیک شده است. کوین بیس، بزرگترین صرافی ارز دیجیتال ایالات متحده، اولین سه ماهه سودآور خود را در دو سال گذشته با بازگشت حجم معاملات به ثبت رساند. به گفته Google Trends، علاقه جستجوی بیت کوین نیز کمی در حال افزایش است.

صعود بازار ارز دیجیتال

تعدادی از عوامل می‌تواند به افزایش علاقه کمک کند. هاوینگ بیت کوین، رویدادی که تقریباً هر چهار سال یکبار اتفاق می‌افتد، همیشه یکی از موضوعات محبوب رسانه‌ها است که این امر هم تاثیر زیادی بر رشد ارزهای دیجیتال داشته است. میم کوین‌ها و ایردراپ‌ها هم صنعت ارزهای دیجیتال را تبلیغ می‌کنند که می‌توانید به سادگی پول و درآمد داشته باشید.

همچنین تایید چهره‌هایی مانند لری فینک، مدیر عامل بلک راک، و حتی ارگان‌ها در مکان‌هایی مانند هنگ کنگ و امارات متحده عربی، این حس را تقویت می‌کنند که رمزارزها یا همان ارزهای دیجیتال از نظر فناوری مهم است.

مهم‌تر از همه، راه‌اندازی نزدیک به دوازده صندوق نقدی قابل معامله در بورس بیت‌کوین (ETF) بهتر از حد انتظار بوده است، به‌طوری‌ که ETF بلک‌راک در حال حاضر پنجمین جریان ورودی بزرگ را در سال جاری ثبت کرده و میلیاردها سرمایه به صندوق‌های رمزارزی وارد شده است.

علاوه بر این، این حس نیز وجود دارد که بدترین حالت ممکن از نظر قانونی و مقرراتی برای کریپتو تمام شده باشد. همچنین تا به حال نگرانی‌های بزرگ، اغلب به نفع ارزهای دیجیتال، کم و بیش پایان یافته است. وزارت دادگستری با بایننس توافق کرد و جریمه‌های مالی شدیدی را اعمال کرد، اما به نظر می‌رسد بزرگترین صرافی جهان یعنی بایننس قادر به تحمل آن باشد. تلاش کمیسیون بورس اوراق بهادار ایالات متحده برای «تنظیم از طریق اجرا»، با پیروزی ریپل همراه بود. همچنین روند ورشکستگی FTX در حال اتمام است و انتظار می‌رود که به تمام کاربران سابق بازپرداخت انجام شود.

به طور فزاینده‌ای دولت‌ها، از جمله ایالات متحده، به نظر می‌رسد که می‌خواهند با این صنعت کار کنند تا سیاست‌هایی را ایجاد کنند که بدون اینکه مانع توسعه رمزارزها شوند، از مصرف‌کنندگان محافظت شود. اتحادیه اروپا قوانین مهم MiCA را تصویب کرد در حالی که بریتانیا، هنگ کنگ، نیجریه و دیگران همگی در حال رقابت برای تبدیل شدن به «هاب‌های رمزارزی» هستند.

در کنار آن تلاش روزنامه‌نگاران برای پیش‌بینی آینده به همان اندازه خطرناک است، مخصوصاً در صنعتی مانند ارزهای دیجیتال که بی‌ثبات و به سرعت در حال تغییر است. هیچ تضمینی وجود ندارد که رالی بیت کوین ادامه یابد و همیشه این شانس وجود دارد که بازار خرسی شود و سرمایه‌گذاران ضرر کنند اما مطمئناً این احساس رو به رشد وجود دارد.

خرید ارز دیجیتال سود آور است؟

اگر بخواهیم به صورت کلی نیز در این خصوص بیان کنیم، کریپتو دوباره به تیتر خبرها بازگشته است. سرمایه‌گذاران به دنبال پروژه‌هایی هستند که مشکلات واقعی را حل کند، مانند پلتفرم‌های دیفای که امکان تامین مالی همتا به همتا را فراهم کرده یا NFT‌ها که انقلابی در مالکیت دیجیتال ایجاد می‌کنند.

همچنین نام‌هایی مانند بیت کوین و اتریوم هم بیشتر در بین مردم رواج پیدا کرده است. این تغییر به این سمت نه تنها برای مردم عادی، بلکه برای توسعه‌دهندگان، کارآفرینان و حتی مؤسساتی که مشتاق ساختن آینده مالی و اینترنت هستند، بسیار مفید است.

همچنین شرکت‌های بزرگ در حال بررسی بلاک‌چین هستند، قانون‌گذاران به‌جای سرکوب نوآوری، به دنبال شفافیت هستند و حتی جامعه ارزهای دیجیتال حول اهداف مشترک مانند پایداری متحد می‌شوند. در حالی که نوسان ذاتی این صنعت باقی می‌ماند، این موج هیجان متفاوت است. این چشم‌انداز به آینده‌ای غیرمتمرکزتر و توانمندتر که بر اساس نوآوری و همکاری ساخته شده است، هدایت می‌شود. 

البته باید این را هم در نظر داشته باشیم که عجولانه عمل نکنیم و هیچ چیز قطعی نیست.

هیجان فعلی بازار ارز دیجیتال

سوالات متداول

  1. چه چیزی باعث افزایش فعلی قیمت بیت کوین و کریپتو شده است؟

عوامل متعددی در این امر نقش دارند: پذیرش سازمانی رو به رشد، افزایش کاربرد پروژه‌هایی مانند دیفای و NFT، تلاش‌های شفافیت نظارتی، پیشرفت در فناوری بلاک چین، صندوق‌های قابل معامله در بورس و هاوینگ.

  1. آیا این رشد حباب دیگری مانند رشد سال 2017 است؟

تمرکز بر پروژه‌های سودمند و بلندمدت نشان دهنده تغییر از حدس و گمان است. با این حال، نوسانات ذاتی این حوزه وجود دارد، بنابراین احتیاط توصیه می‌شود. ولی در کل پذیرش سازمانی بزرگی انجام شده است که به نظر نمی‌رسد حبابی ساده باشد.

  1. آیا اکنون باید روی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنم؟

خودتان تحقیق کنید! تحمل ریسک و اهداف سرمایه گذاری خود را در نظر بگیرید. دنبال سود و دستاوردهای سریع نباشید. تمرکز بر پروژه‌هایی با بنیان قوی و پتانسیل بلند مدت می‌تواند مفید باشد.

  1. چشم انداز آینده بازار کریپتو چیست؟

انتظار می‌رود که رشد و نوآوری ادامه داشته باشد، اما دست اندازها در طول جاده رشد نیز وجود دارد.این صنعت در حال بلوغ است و سرمایه‌گذاری نیازمند تحقیق و بررسی است.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید