Skip to content
top banner

آیا رالی بیت‌کوین بالاتر از ۵۲،۰۰۰ دلار ادامه پیدا می‌کند، یا باید منتظر اصلاح باشیم؟

تحلیل رشد بیت کوین بالای ۵۲۰۰۰ دلار یا ریزش
در
خواندن در ۲ دقیقه

قیمت بیت کوین طی چند هفته اخیر پیوسته در حال رالی بوده است و چندین مقاومت مختلف را شکسته است. با این حال اکنون برخی نشانه‌های نگران‌کننده در حال ظهور است.

نمودار روزانه بیت کوین (BTC)

در نمودار روزانه بیت کوین (BTC) مشاهده می‌کنیم که قیمت پس از بازگشت به ۴۰،۰۰۰ دلار به سوی سطح مقاومتی ۵۲،۰۰۰ حرکت کرده‌است و شاخص RSI‌ به وضوح وضعیت بیش‌خرید (OverBought) را نشان می‌دهد.

تحلیل بیت کوین روزانه

این مسئله می‌تواند به معنی یک درجازدن یا اصلاح احتمالی در هفته جاری باشد. با این حال سطح ۴۷،۵۰۰ دلار می‌تواند به عنوان حمایت عمل کند و از نزول بیشتر جلوگیری کند.

 

نمودار ۴ ساعته بیت کوین (BTC)

نمودار در تایم فریم ۴ ساعته نشان می‌دهد که قیمت بیت کوین اکنون در سطح مقاومتی ۵۲،۰۰۰ دلار قرار دارد. ساختار بازار به شکل واضحی صعودی است چون قیمت به شکل پیوسته سقف‌ها و کف‌های بالاتر را تشکیل داده است.

تحلیل بیت کوین چهار ساعته

در همین حال، شاخص RSI نیز در این تایم‌فریم بالاتر از ۵۰ درصد قرار دارد اما هنوز وارد محدوده بیش‌خرید نشده است. بنابراین نمودار ۴ ساعته بیانگر آن است که هنوز در کوتاه‌مدت می‌توانیم شاهد صعود بیشتر بیت کوین باشیم.

 

تحلیل درون زنجیره‌ای (ON-Chain)

قیمت بیت‌کوین به صورت هجومی طی هفته گذشته رشد کرده است و موفق شده است از مقاومت ۵۰،۰۰۰ دلار عبور کند. در نتیجه معامله‌گران دسته دسته (قبیله‌ای) در حال بازگشت به بازار هستند.

Open interest بیت کوین

نمودار بالا شاخص OpenInterest‌ را نشان می‌دهد که برای ارزیابی آینده احساسات بازار بسیار کاربردی است. این شاخص تعداد کل قراردادهای باز آتی (فیوچرز) چه با پوزیشن لانگ (خرید) و چه Short (فروش)‌ را محاسبه می‌کند.

واضح است که OpenInterest به‌تازگی رشد چشمگیری داشته است. گرچه این مسئله در بازارهای صعودی طبیعی است، رشد بیش از حد آن ممکن است مجر به افزایش نوسانات و حتی امکان لیکویید شدن پوزیشن‌های لانگ شود و در نتیجه ریزش پرشتابی را رقم بزند.

بنابراین، سرمایه‌گذاران باید در کوتاه‌مدت هشیار باشند و بر اساس این اطلاعات مدیریت ریسک را انجام دهند.