Skip to content
top banner

بلک راک، رگ خواب کمیسیون بورس را به دست می‌ گیرد؟

تصندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین بلک راک راهگشای بازار
در
خواندن در ۳ دقیقه

چکیده

بلک راک بزرگ‌ترین شرکت پیشتاز در حوزه ارائه فرصت‌های سرمایه گذاری و مالی، درخواست ایجاد صندوق بیت‌کوین قابل معامله در بورس خود را به کمیسیون اوراق بهادار آمریکا ارائه داده است. صندوق‌ ETF بیت کوین در عین داشتن جذابیت‌ سود ناشی از بیت کوین، نسبت به خرید مستقیم این ارز ریسک‌ کمتری دارد. اقدام بلک راک می‌تواند باعث اطمینان هر چه بیشتر سرمایه‌های بزرگ نهادی شود و نقدینگی سرشاری را به بازار کریپتو تزریق کند.

بلک راک (BlackRock) سال گذشته سوار بر قالیچه سحرآمیز خود وارد فضای کریپتو شد و اکنون سعی دارد سکان بازار را به دست گیرد. این شرکت قصد دارد با ارسال درخواست تازه‌ای به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا راهی برای نجات بیت‌کوین از مناقشات میان این کمیسیون و بازار ارزهای دیجیتال پیدا کند.

معرفی بلک راک

شرکت بلک راک در زمینه ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری، مشاوره‌های مالی و راهکارهایی برای مدیریت ریسک فعالیت دارد و در این حوزه پیشتاز است. این شرکت ۱۰ میلیون دلاری در سال ۲۰۲۲ بیت کوین را به خدمات مالی خود در پلتفرم علاءالدین (Aladdin) اضافه کرد. این پلتفرم به صورت اختصاصی در اختیار شرکت قدرتمند بلک‌راک است و فعالان بازار مالی می‌دانند که بلک‌راک بدون دلیل محکم از یک دارایی جدید حمایت نمی‌کند.

پلتفرم علاءالدین از شرکت بلک‌راک، زیرساخت موردنیاز برای معامله ۲۰ تریلیون دلار دارایی را ایجاد کرده است این میزان معامله ۱۰ درصد از سهم بازار سهام و اوراق بهادار را تشکیل می‌دهد. زمانی که بلک راک بازار کریپتو را به رسمیت بشناسد، قدرت و ثروت هنگفت این شرکت مانند یک آهنربای بزرگ دیگر سرمایه‌گذاران را به بازار کریپتو فرا می‌خواند.

 معرفی مفهوم ETF

درخواست راه‌اندازی صندوق ETF بلک راک

صندوق قابل‌معامله بورسی (ETF) بیت‌کوین معیاری برای اندازه‌گیری قیمت بیت‌کوین است که یک شاخص بورسی را دنبال می‌کند. زمانی که در ETF بیت‌کوین سرمایه‌گذاری می‌کنید در واقع سبدی متشکل از چند دارایی را خریداری می‌کنید. این اقدام ریسک ارز دیجیتال را به حداقل می‌رساند. ای.تی.اف بهترین راه‌حل برای مدیریت سبد سرمایه است. به‌این‌ترتیب می‌توانید یک دارایی با ریسک بالا مانند بیت‌کوین را به سبد سرمایه خود اضافه کنید و درعین‌حال در کنار آن یک دارایی با میزان سود بالا نیز در سبد خود داشته باشید. به‌این‌ترتیب ریسک بیت‌کوین با سود شاخصی که دنبال می‌کند خنثی می‌شود. مسلماً خرید ETF بیت‌کوین از خرید بیت‌کوین ریسک کمتری دارد.

ورود سیل نقدینگی با اقدام بلک راک

بلک راک روز پنج‌شنبه ۱۶ ژوئن مصادف با ۲۶ خرداد تقاضانامه کتبی خود را برای ایجاد ETF بیت‌کوین به صورت اسپات برای کمیسیون بورس آمریکا ارسال کرد. سؤال اینجاست که آیا کمیسیون بورس درخواست iShares Bitcoin Trust یا همان ETF بیت‌کوین را می‌پذیرد؟

بلک راک این پیشنهاد را با تکیه برای توافق درج شده در قوانین نزدک (Nasdaq) طرح کرده است. پیرو این قوانین درصورتی‌که نیاز به کاهش میزان دستکاری در قیمت‌ها باشد، نزدک می‌تواند توافق مشارکت در نظارت  (Surveillance-Sharing Agreement) را برای همکاری با یک پلتفرم معاملاتی اسپات بیت‌کوین در نظر بگیرد.

بر اساس توافق مشارکت در نظارت امکان اشتراک‌گذاری اطلاعاتی از قبیل میزان معاملات، اطلاعات هویتی کاربران و  موارد دیگر وجود دارد به‌این‌ترتیب میزان دستکاری در بازار به حداقل می‌رسد.

چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل معاملات شما با مطالعه ماهنامه اختصاصی تبدیل، سکه می‌شود.
دانلود رایگان سکه‌نامه
پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

کاهش نقدینگی بیت‌ کوین

رگ خواب کمیسیون اوراق بهادار در دستان بلک راک

به دنبال حذف برنامه معامله بدون کارمزد بیت‌کوین در بایننس، نقدینگی بازار بیت‌کوین کاهش پیدا کرد. در ادامه سرمایه‌گذاران بسیاری بازار بیت‌کوین را ترک کردند و کاهش نقدینگی نوسانات قیمت را به دنبال داشت. اکنون نیز کمیسیون با شکایت از بایننس و کوین بیس بازار ارزهای دیجیتال را تهدید کرده است.

اما اگر کمیسیون بورس پیشنهاد صندوق قابل‌معامله بورسی (ETF) بیت‌کوین را بپذیرد و بلک راک وارد بازار بیت‌کوین شود مشکل نقدینگی به کلی از بین می‌رود. بلک راک بزرگ‌ترین شرکت مدیریت دارایی در جهان است و با ورود به بازار بیت‌کوین، سرمایه‌ عظیمی را وارد این بازار می‌کند.

تأثیر اقدام بلک راک بر دیگر ارزهای دیجیتال

ورود بلک راک به عنوان یک شرکت غول‌پیکر در زمینه مدیریت دارایی به بازار کریپتو تبعات فراوانی به دنبال دارد. اولین تأثیر، افزایش میزان سرمایه‌گذاری در بازار کریپتو است و پذیرش ارزهای دیجیتال از سوی عموم مردم همان اتفاقی است که هواداران ارزهای دیجیتال از روزهای نخست به دنبال آن بوده‌اند.

وقتی شرکتی به بزرگی بلک راک کریپتو را به رسمیت بشناسد، موارد کاربرد ارزهای دیجیتال و محبوبیت آنها افزایش پیدا می‌کند.

حرکت بلک راک کبریتی را زیر میل رقابتی سرمایه‌گذاران برای مشارکت در کریپتو روشن کرده است و انتظار می‌رود این سرمایه‌گذاران، آتش به پا شده را با غرق‌کردن خود در بازار ارزهای دیجیتال خاموش کنند.

پیش‌ازاین نیز پیشنهاداتی در خصوص ارائه ETF بیت‌کوین مطرح شده است، اما این درخواست‌ها مورد تأیید کمیسیون قرار نگرفتند. این بار بلک راک پای توافق نظارت مشارکتی را به میان کشیده است. سؤال اینجاست که آیا کمیسیون بورس و اوراق بهادار می‌تواند پیشنهاد بلک راک را رد کند؟

منابع:

coindesk.com

finance.yahoo.com

reuters.com

 

 

دیدگاه‌ها

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه