Skip to content
top banner

تپ روت بیت کوین چیست؟

Taproot بیت کوین
در
خواندن در ۴ دقیقه

بیت کوین، اولین و محبوب‌ترین ارز دیجیتال جهان، برای اولین‌بار در چهار سال گذشته به طور اساسی به‌روزرسانی شد. این به‌روزرسانی که تپ‌روت (Taproot) نام دارد، در ۱۴ نوامبر ۲۰۲۱ پس از جلب حمایت گسترده جامعه بیت کوین فعال شد. تپ‌روت برای بهبود حریم خصوصی و عملکرد تراکنش‌های بیت کوین و همچنین به‌کارگیری پتانسیل قراردادهای هوشمند پیچیده‌تر و انعطاف‌پذیرتر طراحی شده است.

اما تپ‌روت دقیقاً چیست؟ چگونه کار می‌کند و چرا برای کاربران و سرمایه‌گذاران بیت کوین اهمیت دارد؟ این‌ها سؤالاتی هستند که در ادامه پاسخ آن‌ها را داده‌ایم. همراه ما باشید.

چکیده

تپ‌روت چیست؟

تپ‌روت به‌روزرسانی بزرگ بیت کوین است که در ۱۴ نوامبر ۲۰۲۱ راه‌اندازی شد.

تپ‌روت از چه فناوری‌هایی استفاده می‌کند؟

تپ‌روت از امضاهای اشنور و درختان مرکل استفاده می‌کند.

آیا تپ‌روت قیمت بیت کوین را افزایش می‌دهد؟

لزوماً خیر، چراکه عوامل بسیاری در تعیین قیمت بیت کوین نقش دارند.

تپ‌روت چه مزایایی دارد؟

افزایش امنیت، بهبود عملکرد تراکنش‌ها و کاهش هزینه کارمزد از مزایای تپ‌روت محسوب می‌شوند.

تپ‌روت دقیقاً به چه معنا است؟

ارتقای تپ روت بیت کوین

به‌روزرسانی شبکه بیت کوین را تپ‌روت می‌نامند. هدف آن بهبود حریم خصوصی و عملکرد تراکنش‌های آن و همچنین استفاده از قراردادهای هوشمند پیچیده‌تر و انعطاف‌پذیرتر است. قراردادهای هوشمند، قراردادهایی هستند که به‌صورت خودکار اجرا می‌شوند و می‌توان آن‌ها را برای انجام عملکردهای مختلفی در بلاک‌چین ازجمله وام‌دهی برنامه‌ریزی کرد. جالب است بدانید که تپ‌روت در ۱۴ نوامبر ۲۰۲۱ پس از حمایت گسترده جامعه بیت کوین فعال شد و در چهار سال گذشته، اولین به‌روزرسانی بزرگ بیت کوین محسوب می‌شود.

چه فناوری‌هایی در تپ‌روت به کار می‌روند؟

تپ‌روت با ترکیب دو فناوری کار اجرا می‌شود: امضاهای اشنور (Schnorr Signature) و درختان مرکل (Merkle Trees). امضای اشنور روش جدیدی برای تولید و تأیید امضای دیجیتال در شبکه بیت کوین است که از امضاهای قبلی ECDSA ایمن‌تر و ساده‌تر است.

امضاهای اشنور تجمیع امضا را نیز فعال می‌کند، به این معنی که چندین امضا را می‌توان در یکی ترکیب کرد و حجم و هزینه تراکنش‌ها را کاهش داد. درختان مرکل ساختار داده‌ای هستند که می‌توانند چندین اسکریپت یا شرایط را برای صرف بیت کوین به روشی فشرده و کارآمد ذخیره کنند.

چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل
چکیده دنیای کریپتو در سکه‌نامه تبدیل معاملات شما با مطالعه ماهنامه اختصاصی تبدیل، سکه می‌شود.
دانلود رایگان سکه‌نامه

تپ‌روت بیت کوین چگونه انجام می‌شود؟

آپگرید تپ روت بیت کوین

به‌روزرسانی بیت کوین با اجرای سه پیشنهاد مختلف بهبود بیت کوین (BIP) در شبکه آن انجام می‌شود که عبارت‌اند از: BIP 340، ۳۴۱ BIP و ۳۴۲ BIP. این سه پیشنهاد به ترتیب امضاهای اشنور، تپ‌روت و تپ‌اسکریپت (Tapscript) نامیده می‌شوند.

تپ‌روت (Taproot) روشی برای ترکیب چند اسکریپت در یک کلید یا آدرس عمومی است که از ساختار داده‌ای به نام درختان مرکل استفاده می‌کند و می‌تواند چندین اسکریپت را برای بیت کوین به روشی فشرده و کارآمد ذخیره کند. تپ‌روت کاربران را قادر می‌سازد که به یک کلید عمومی یا یک ریشه مرکل از چندین اسکریپت پرداخت کنند و پیچیدگی و جزئیات تراکنش را از دید عموم پنهان کنند.

این امر امنیت و مقیاس‌پذیری تراکنش‌های بیت کوین را بهبود می‌بخشد و همچنین قراردادهای هوشمند پیشرفته‌تری را فعال می‌کند که می‌توانند از ویژگی‌هایی مانند قفل‌های زمانی، اوراکل‌ها و کانال‌های شبکه لایتنینگ استفاده کنند.

تپ‌اسکریپت راهی برای تغییر زبان اسکریپت بیت کوین به‌منظور سازگاری بیشتر با امضاهای اشنور و تپ‌روت است. تپ‌اسکریپت با استفاده از شماره نسخه برای اسکریپت‌ها، به‌روزرسانی‌‌های آتی را آسان‌تر می‌کند. همچنین کدهای عملیاتی جدیدی مانند OP_CHECKSIGADD و OP_SUCCESSx را تعریف می‌کند که می‌تواند عملکردی بهتر و انعطاف‌پذیری بیشتری را برای قراردادهای هوشمند به ارمغان بیاورد.

تپ‌روت بیت کوین چه مزایایی دارد؟

برخی از مزایای تپ‌روت بیت کوین به شرح زیر است:

  • کاهش کارمزد معاملات: میزان داده‌های تراکنش برای انجام تراکنش‌های پیچیده بیت کوین به طور چشم‌گیری کاهش می‌یابد. این بدان معنا است که هزینه‌های کارمزد تراکنش برای استفاده از ویژگی‌های پیچیده‌تر کیف پول چندامضایی (Multisig) بیت کوین به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌یابد. ارسال تراکنش از کیف پول چندامضایی بیتکوین شما بسیار ارزان‌تر خواهد بود.
  • افزایش امنیت: تپ‌روت تمایز بین معاملات تک‌امضایی و چندامضایی را دشوار می‌کند؛ بنابراین، شناسایی شرکت‌کنندگان یک تراکنش در بلاکچین عمومی بیتکوین دشوارتر خواهد شد. تپ‌روت همچنین پیچیدگی و جزئیات تراکنش را از دید عموم پنهان می‌کند و تحلیل الگوهای رفتاری معامله‌گران بیت کوین را دشوارتر می‌کند.
  • بهبود عملکرد کیف پول: تپ‌روت قراردادهای هوشمند پیشرفته‌تری را فعال می‌کند که می‌توانند از ویژگی‌هایی مانند قفل‌های زمانی، اوراکل‌ها و کانال‌های شبکه لایتنینگ استفاده کنند. این ویژگی‌ها می‌توانند کاربردهای جدیدی را به بیت کوین اضافه کنند؛ کاربردهایی در زمینه وام‌دهی، و برنامه‌های غیرمتمرکز.
پرسشنامه آکادمی تبدیل لطفا با شرکت در پرسشنامه زیر، دیدگاه خود درباره آکادمی تبدیل و کیفیت مقاله‌ها را با ما در میان بگذارید.
شرکت در پرسشنامه

تپ‌روت بیت کوین چه معایبی دارد؟

به روزرسانی تپ روت بیت کوین

با آنکه تپ‌روت از مزایای قابل‌توجهی برخوردار است، معایب یا محدودیت‌هایی نیز دارد که باید از آن‌ها آگاه باشید.

  • تپ‌روت راه‌حل مشکل‌گشایی برای مقیاس‌پذیری بیت کوین محسوب نمی‌شود، چراکه اندازه بلوک یا توان عملیاتی تراکنش‌ها را در هر ثانیه افزایش نمی‌دهد. تپ‌روت تنها تراکنش‌ها را کارآمدتر و فشرده‌تر می‌کند که می‌تواند فضایی را در بلاکچین آزاد کند و کارمزدها را کاهش دهد. اما مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین را برای پاسخ‌گویی به تقاضای روبه‌رشد آن حل نمی‌کند.
  • با تمام کیف پول‌ها و سرویس‌های موجود که از بیت کوین استفاده می‌کنند کاملاً سازگار نیست. برخی از آن‌ها ممکن است برای پشتیبانی از تراکنش‌ها به به‌روزرسانی نرم‌افزار یا پروتکل‌های خود نیاز داشته باشند. این موضوع نیازمند هماهنگی بین جامعه و اکوسیستم بیت کوین است و امری زمان‌بر محسوب می‌شود.
  • به اندازه قراردادهای هوشمند سایر بلاکچین‌ها مانند اتریوم یا سولانا قدرتمند نیست. تپ‌روت قراردادهای هوشمند بازگشتی یا تورینگ کامل را فعال نمی‌کند. فقط به اسکریپت‌های ساده و محدودی که از پیش تعریف‌شده و غیرتعاملی باشند اجازه می‌دهد. این بدان معنا است که تراکنش‌های ریشه اصلی نمی‌توانند به رویدادها یا داده‌های خارجی پاسخ دهند یا با سایر قراردادهای هوشمند در داخل یا خارج از بلاکچین تعامل داشته باشند.

تپ‌روت چه تأثیری بر قیمت بیت کوین می‌گذارد؟

تپ روت یک به‌روزرسانی بزرگ برای شبکه بیت کوین به‌شمار می‌رود که در ۱۴ نوامبر ۲۰۲۱ اجرا شد. انتظار می‌رود که تپ‌روت در درازمدت تأثیر مثبتی بر قیمت بیت کوین بگذارد، چراکه عملکرد و امنیت تراکنش‌ها را ارتقا می‌دهد و امکانات جدیدی را به قراردادهای هوشمند اضافه می‌کند.

با‌این‌حال، تپ‌روت ممکن است در کوتاه‌مدت تأثیر قابل‌توجهی بر قیمت بیت کوین نداشته باشد، چراکه بازار پیش‌تر قیمت آن را تعیین کرده است. این بدان معنا است که سرمایه‌گذاران و معامله‌گران قبلاً مزایای تپ‌روت را پیش‌بینی کرده‌اند و آن‌ها را در ارزش‌گذاری بیت کوین خود مدنظر قرار داده‌اند؛ بنابراین، تپ‌روت ممکن است باعث رشد یا افزایش ناگهانی قیمت بیت کوین در هنگام راه‌اندازی آن نشود.

علاوه‌بر‌این، قیمت بیت کوین به غیر از تپ‌روت، تحت‌تأثیر بسیاری از عوامل دیگر مانند عرضه و تقاضا، احساسات بازار، رویدادهای اقتصاد کلان و تحولات نظارتی است. تپ‌روت تنها عامل تأثیرگذار بر قیمت بیت کوین نیست؛ بنابراین، قیمت بیت کوین ممکن است به دلایل دیگری که ارتباطی به تپ‌روت ندارند، دچار نوسان شود.

سخن پایانی

به‌طورکلی، تپ‌روت به‌روزرسانی مثبت و مهمی برای بیت کوین محسوب می‌شود، اما ممکن است تأثیر مستقیم یا فوری بر قیمت بیت کوین نداشته باشد. عوامل متعددی بر قیمت بیت کوین تأثیر می‌گذارند، از همین رو قیمت بیت کوین ممکن است به‌گونه‌ای دور از انتظار تغییر کند. همواره پیش از سرمایه‌گذاری تحقیقات خود را انجام دهید.

منابع:

fxstreet.com

fool.com

 

دیدگاه‌ها

جهت دریافت آخرین اخبار و مقالات به خبرنامه بپیوندید.

عکس مجله خبرنامه