دولت روسیه طی بیانیه ای اعلام کرد، در حال امکان سنجی راه حل های مناسبی جهت جایگزین سیستم پرداخت سوئیفت می باشد، وزیر امور خارجه روسیه مناسب ترین روش جایگزین را راه حل های مبنتی بر ارز دیجیتال و بلاکچین می داند.

آیا ولادیمیر پوتین می تواند از ارزهای دیجیتال برای دور زدن این محرومیت از سیستم مالی کلاسیک جهانی استفاده کند. اکنون وضعیتی بی سابقه برای صنعت ارزهای دیجیتال در میانه بحرانی ژئوپولوتیک است. در تاریخ حیات رمزنگاری، اگرچه ناراضیان، جنبش‌های اعتراضی و جمعیت کشورهای درگیر جنگ، یا ساکنان کشورهای دچار آشفتگی اقتصادی، بارها به رمزنگاری روی آورده‌اند، اما تا بحال یک قدرت بزرگ است واقعاً هرگز از رمزنگاری در مقیاس بزرگی مانند دور زدن تحریم های یکپارچه استفاده نکرده است.

کریس کلاین، مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران شرکت سرمایه گذاری ارز دیجیتال بیت کوین ایرا می گوید: «شرایط فعلی بسیار ناشناخته است. همین چند هفته پیش دو پیام متفاوت از روسه درباره رمزنگاری به دنیا مخابره شد . یکی از طرف بانک مرکزی بود که ضد ارزهای دیجیتال و بیت کوین بود و دیگری قانونی از مجلس آنها بود، که در واقع با محکومیت شدید اقدام بانک مرکزی به دنبال وضع قوانین سازنده ای برای کاربرد رمزنگاری بود».

مایکل فاسانلو، مدیر آموزش و امور نظارتی در گروه هوش بلاک چین، گفت که او نیز از این اظهارنظرها شگفت زده شده است. او افزود: «استنباط من از نظر سیاسی اینست که، پوتین هیچ وقت موافق ممنوعیت رمزنگاری نبود، زیرا در واقع می‌خواست رمزنگاری بخشی از جریان اصلی مالی روسیه یا حداقل جایگزینی برای جریان اصلی مالی باشد.»او همچنین خاطر نشان کرد « با بهره گیری از بلاکچین در یک محیط مالی غیرمتمرکز، روسیه می‌تواند، اساساً تحریم‌های جهانی را که توسط ایالات متحده و متحدانش بر آنها اعمال می‌شود، دور بزند. به طور سنتی، تحریم ها از طریق ابزارهای بانکی مانند مسدود کردن حساب های بانکی اعمال می شود. اما صنعت رمزنگاری غیرمتمرکز است، به این معنی که هیچ کنترل مرکزی و  تنظیم کننده مرکزی وجود ندارد. که فعایتهای مالی را رصد نموده یا کنترل کند. و هیچ سازوکاری برای ممنوعیت ارزهای دیجیتال وجود ندارد. حاکثر کنترلی که میتوان اعمال نمود، با ممنوع کردن یا کنترل صرافی‌های ارزهای دیجیتال می‌توان افراد را از استفاده از آن محدود کرد.

آیا روسیه دارای ذخایر رمزنگاری است؟

نیک دونارسکی، متخصص سایبری و بنیانگذار ORE SYS LLC می گوید: «روسیه از ابتدای صنعت رمزنگاری در این صنعت حضور فعالی داشته است، بنابراین با اعمال محدودیت سوییفت نمی توان توانایی آنها را به طور عملی برای انتقال وجوه بین المللی کاهش داد، بنابراین، محرومیت روسیه از سوی Swift «به تنهایی نمی تواند قابلیت نقل و انتقال وجوه را محدود کند»

ثبت نام با موفقیت انجام شد

عکس خبرنامه
چکیده دنیای کریپتو در یک ایمیل

با عضویت در خبرنامه تبدیل از جدیدترین مقالات آموزشی و تاثیرگذارترین اتفاقات ارزهای دیجیتال در یک ایمیل مطلع شوید.

روسیه چگونه می تواند از رمزنگاری استفاده کند؟

یکی از محبوب ترین راه های لیکوئید کردن رمزنگاری استفاده از پلتفرم صرافی هایی که دارای قوانین و مقررات کمتری هستند. همچنین اشخاص از طریق معاملات peer-to-peer، می توانند ارزهای دیجیتال را به فیات تبدیل کنند. در مورد روسیه، کارشناسان سایبری می گویند، که روسیه راه های مختلفی برای استفاده از رمزنگاری دارد، این کشور اگر بخواهد می تواند از نشانه های غیر قابل انطباق (NFTS)، که در آن برخی از کلکسیون های دیجیتال میلیون ها دلار خرید و فروش می شوند، استفاده کند

فاسانلو (Fasanello) همچنین معتقد است. مسکو می تواند تحریم ها را دور زده و با کشورهای دوست مثلا کشوری مانند ونزوئلا با استفاده از انواع آدرس ها رمزنگاری راه هایی را برای سیستم پرداخت و مبادله وجوه روسیه فراهم کند، همچنان می توان با رمزنگاری شرایطی را فراهم کرد که حجم تراکنش ها آنقدر بزرگ نباشد که با محدودیت صرافی ها مسدود شوند. فاسانلو همچنین معتقد است، که برای کشور بزرگی مانند روسیه، تجارت سلاح در وب تاریک به آسانی میسر خواهد بود.

روسیه چگونه می تواند میلیاردها دلار رمزارز را جابجا کند؟

مسکو می تواند به اصطلاح از لایه برداری استفاده کند، تکنیکی پیچیده که شامل استفاده از صدها تراکنش برای پنهان کردن مسیر وجوه است. در عمل، می توانید مقداری ارز دیجیتال را، ازیک آدرس کیف پول به آدرس کیف پول دیگر انتقال دهید. پس از انجام چندین تراکنش مسیر تراکنش ناشناس خواهد بود، در دنیای رمزنگاری، به این ترفند پولشویی «جهش بلاکچین» گفته می شود، به گونه ای که تراکنش ها از یک بلاک چین مانند بیت کوین آغاز سپس به بلاک چین اتریوم و لایت کوین و انواع بلاک چین های مختلف می رسد.

دونارسکی نیز می‌گوید، هر چند با این وجود می‌توان منشا ارزهای دیجیتال را ردیابی کرد. اما او توضیح می‌دهد که پلتفرم‌های مبادلات رمزنگاری ابزارها  و قدرت لازم برای انجام تمام کارهایی را که ادعا می کنند ندارند: « تحقیقات لازم از KYC (مشتری خود را بشناسید) نمی تواند منشاء پولشویی ها را تشخیص دهد  بنابراین اساسا، روسیه می تواند از طریق چندین کانال، بیت کوین را برای کسی که می گیرد ارسال کند.

وبینار یادگیری روش‌های سفارش‌گذاری با یادگیری انواع روش‌های سفارش‌گذاری در صرافی تبدیل به بهترین شکل ممکن از پتانسیل سوددهی محصولات نوین صرافی مانند معاملات اهرم‌دار، ربات نوسان‌گیر، سبد برنده و … بهره‌مند شوید.
ثبت‌نام رایگان

آیا ایالات متحده و اروپا می توانند از استفاده روسیه رمزنگاری را محدود کنند؟

فاسانلو در پاسخ به این سوال: «آیا می توان  مستقیماً استفاده روسیه از ارزهای دیجیتال را متوقف کرد؟ می گوید انجام این کار بصورت مستقیم امکان پذیر نیست. اما راهکارهای غیر مستقیمی وجود دارد، تجزیه و تحلیل بلاک چین، ابزاری برای نشانه گذاری تراکنش های مشکوک دارد. فاسانلو پیشنهاد می‌کند، که بهترین راه این است که ایالات متحده و متحدان اروپایی آن‌ها مقررات رسمی برای برای بازار رمزنگاری تنظیم کرده، و با سایر کشورهای جهان به توافق برسند. برای مثال، می توان، صرافی‌های رمزنگاری را ملزم کرد که تراکنشهای برخی افراد روسی یا نهادهای خاص روسی را محدود کرده و با تشخیص از طریق ردیابی این تراکنشها مسدود شوند.

ردیابی ارز دیجیتال کاملاً ناشناس نیست، حتی اگر هیچ نامی به تراکنش ها ضمیمه نشده باشد. هر چند تنها چیزی که می بینید، یک مهر تاریخ، یک مهر زمان، یک انتقال ارزش، و آدرس گیرنده ای است، که پول به آن ارسال شده یا آدرس کیف پولی که پول از آن دریافت شده است. و هیچ اطلاعات شخصی مانند آدرس خیابان، شماره تلفن یا شماره تامین اجتماعی پیوست نشده است. اما نرم افزار های  خاصی وجود دارند که امکان برچسب گذاری تراکنش ها را فراهم می کند، بنابراین افرادی که از آن برنامه ها استفاده می کنند می توانند تصویر کامل تری از تراکنش ها در بلاک چین را ببینند.

آیا استفاده از رمزنگاری برای دور زدن تحریم ها بر بازار تأثیر می گذارد؟

دونارسکی هشدار می‌دهد: «اگر می‌بینید که یک کشور بزرگ به سمت بیت‌کوین می‌رود، مطمئنا بازار رمزنگاری را طبق تحلیل ها و پیش بینی ها تقویت می‌کند، اما در عوض می تواند برای انسانها مفید نباشد». نهایتا چیزی که برای انسانها مفید نباشد شاید روزی بی ارزش شود.

دیدگاهتان را بنویسید