از NFT ها گرفته تا متاورس، تمرکززدایی در سراسر فضای سازندگان محتوا نفوذ کرده است. با ظهور Web3، چه تحولی در انتظار سازندگان محتوا در سال 2022 است؟

از علاقه ‌مندان به بازی‌های ویدیویی که هم اکنون از علایق خود درآمد فوق العاده ی کسب می کنند، تا تأثیرگذاران مد که هم اکنون فعالیتشان، در پلت‌فرم‌های تجارت الکترونیکی بصورت زنده پخش می شود. خلاصه در تمام جنبه ها، اقتصاد سازندگان در سال گذشته شکوفا شده، تکامل یافته و بالغ شد. و سازندگان معاصر که عمدتاً تحت تأثیر همه‌گیری مداوم COVID-19 قرار گرفتند، از تغییر تدریجی در رفتارهای مصرف‌کننده سود بردند زیرا افراد بیشتری در سراسرجهان آنلاین شدند. با همگرایی دنیای تجارت الکترونیک، رسانه های اجتماعی و جوامع آنلاین، اقتصاد سازندگان شاهد رشد خیره کننده ای است.

با افزایش فرصت های جدید از طریق NFT  و توکن های اجتماعی و همچنین زمین های مجازی متاورس، به نظر می‌رسد سال پیش رو سالی سرشار از امید برای سازندگان محتوا باشد. در سال 2022، سال تمزکز زدایی و مبتنی بر اقتصاد فزاینده دیجیتال چه تحولاتی در انتظار سازندگان است؟

ثبت نام در تبدیل

پویایی عادلانه تر

از سرویس اشتراک محتوای اونلی‌فنز (OnlyFans) گرفته تا TikTok، شبکه‌های اجتماعی بستر فعالیت سازندگان محتوا هستند، اما قدرت محتوای سازندگان است که ترافیک اصلی را به این پلتفرم‌ها هدایت می‌کند. و در واقع سازندگان (هنرمند، نوازنده، نویسنده، عکاس یا تأثیرگذار همه جانبه)، محرک های واقعی درآمد، در این پلتفرم ها هستند. اما وجود صاحبان سرویس ها و پلتفرم ها بعنوان واسطه در رابطه سازنده محتوا و جامعه مخاطب گاها باعث استثمار هر دو طرف، خصوصا کاهش درآمد سازنده می شود که می تواند بر نوع محتوای ایجاد شده و آنچه می تواند شامل شود تأثیر بگذارد. توکن های اجتماعی باعث کاهش محدودیت و حذف واسطه بوده و می‌توان از آن‌ها برای دادن پاداش به طرفداران جهت تشویق به جذب محتوا بهره برد. این نه تنها به رشد جامعه کمک می‌کند، بلکه توکن های اجتماعی به وسیله مبادله تبدیل شده و طرفداران می‌توانند مستقیماً هزینه محتوای سازندگان را پرداخت کنند، در نتیجه علاوه بر تقویت اقتصاد بدون واسطه، همچنین سازندگان با توکن کردن خود، از طرفداران خود دعوت می‌کنند تا در محتوا مشارکت کرده و سهمی داشته باشند توکن‌های اجتماعی اساساً ماهیت و زیربنای Web3 ، را ترویج می کنند، تولید کنندگان و مصرف‌کنندگان محتوا را مستقیماً به هم پیوند می دهد و آنها را قادر می‌سازند از تبادل ارزش بیشتری بهره‌مند شوند.

احیاکننده معنای نمایندگی

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) نیز همانند توکن‌های اجتماعی، گونه دیگری از نوآوری هستند که اقتصاد سازنده محتوا را شکل می‌دهند. در نظر داشته باشیم ارزش بازار هنر رمزنگاری مبتنی بر NFT در حال حاضر بیش از ۲.۳ میلیارد دلار است (تا اواسط فوریه ۲۰۲۲)، که فرصت سودآوری جدیدی را برای هنرمندان، از طریق دسترسی به جریان درآمد زایی بدون واسطه فراهم می کند.

NFT ها همچنین می توانند مهندسی مدلی جدید از ارتباط را برای طرفداران فراهم کنند که طرفداران بتوانند از طریق تطبیق دارایی های مجازی، با تجربیات دنیای واقعی وارد تجربه فیژیتال (ترکیب فیزیکی و دیجیتال) شوند. NFT ها را می توان به امتیازات دنیای واقعی مرتبط دانست. کلکسیون دیجیتال یک موسیقیدان، می تواند شامل تهیه بلیت های مادام العمر برای کنسرت یا ملاقات و احوالپرسی VIP باشد دارایی که تضمین می شود که به طور قابل تأیید متعلق به یک طرفدار است و مالکیت و اصالت آن تأیید شده است. با تمرکز زدایی و باز شدن اقتصاد همچنان شاهد عادی سازی نهایی فعالیت های اجتماعی هستیم، در این فضای روبه رشد، NFT های تجربی به عنوان ابزاری برای تعامل طولانی مدت طرفداران احتمالاً محبوبیت بیشتری پیدا می کنند.

جشن ظهور آسیا

تعداد تأثیرگذاران در سراسر آسیا، به ویژه در بازارهایی مانند اندونزی، ژاپن، فیلیپین، تایوان و تایلند، 66 درصد افزایش یافته است. در حالی که نفوذ شبکه های اجتماعی جهانی همچنان وجود دارد، رشد بومی دیجیتال اندونزی که در رتبه چهارم استفاده از اینستاگرام در جهان قرار دارد با جایگزین محلی در حال گسترش است. از Sina Weibo چین گرفته تا LINE ژاپن، سازندگان با تسلط بر استراتژی‌هایی فرهنگی به بهترین شکل از تفاوت‌های فرهنگی و اجتماعی منحصر به فرد در این بازار محلی بهره برده اند. چین احتمالاً موقعیت خود را به عنوان یک رهبر در اقتصاد سازندگان، با حمایت یک شبکه بالغ و حرفه ای از پلتفرم های تجارت الکترونیک که به محبوبیت پخش زنده به عنوان یک حرفه کمک کرده است، تثبیت کرده است. بازاری که تخمین زده می شود سالانه 60 میلیارد دلار درآمد داشته باشد. این مدل به سرعت در سایر بازارهای آسیایی، به ویژه در سراسر آسیای جنوب شرقی توسط بازارهای تجارت الکترونیکی مانند Lazada و Shopee توسعه خواهد یافت.

آسیا با توجه به مشروعیت بخشیدن و رسمیت بخشیدن به اقتصاد سازندگان، آماده است تا میزبان این توسعه باشد. خواه یک سلبریتی سنتی باشد یا یک کارآفرین که به پخش زنده تبدیل شده است، فرصت پیوند جامعه ای از طرفداران و خریداران وفادار در دستان آنها است. اما با توجه به تفاوت‌های منحصربه‌فرد برای پیمایش در هر فرهنگ، شرکت‌های محلی باید رویکردی کاملاً بومی‌سازی شده را برای بزرگداشت تفاوت‌هایی که به چالش تسلط بر چشم‌انداز خالق آسیا می‌افزاید، اتخاذ کنند. یک جامعه غیرمتمرکز تلاش می کند تا با مدلی که به طور منحصر به فرد در آسیا برای آسیا ساخته شده است، قدرت را به دست سازندگان بازگرداند.

ارزش جایگزین ها

سازندگان معاصر با وجود تعدد پلتفرم ها زیر بار انتخاب قرار می‌گیرند. با فرا رسیدن عصر Web3، واقعاً زمان هیجان انگیزی برای خالق بودن است. اقتصاد سازندگان دیگر بر چشم‌انداز متفاوتی از کانال‌ها متکی نیست، بلکه شبکه‌ای توزیع‌شده و قابل تعامل است، که آپشن ها و فرصت‌ها را برای تعامل معنادار به حداکثر می‌رساند. در همین حال، ظهور خیره کننده آسیا و موقعیت تأثیرگذار آن در تولید محصولات فرهنگی و توسعه پلتفرم های جدید که پتانسیل شکل دادن به صنایع مختلف را دارند، قرار است اقتصاد خالق و مشارکت کنندگان آن را به گونه ای متفاوت بازتعریف کند.

ثبت نام