هر دو پروژه فانتوم  و یرن فایننس بلافاصله پس از انتشار پیام پایان مشارکت کرونژ و در پی آن نشر گسترده خبر، سقوط دو رقمی را تجربه کردند.

خبر کناره گیری آندره کرونژ، توسعه ‌دهنده پرکار، امور مالی غیرمتمرکز (Defi) از طریق حساب رسمی توییتر همکارش آنتون نل، معمار ارشد راه حل (senior solutions architect) در بنیاد فانتوم، بدون ذکر دلیل این تصمیم اعلام شد.

ارزهای دیجیتال مرتبط با پروژه های کرونژ، مانند فانتوم (FTM) و یرن فایننس (YFI) ، پس از اعلام غافلگیرکننده، این خبر به شدت کاهش یافتند، یرن فایننس (YFI) با تقریباً 13 درصد کاهش از 20000 دلار به 17000 دلار سقوط کرد. فانتوم نیز در 24 ساعت گذشته 15 درصد کاهش داشت و تا زمان نوشتن این مقاله با قیمت 1.42 دلار معامله شد  سالیدلی (SOLID) که تنها هفته گذشته عرضه شد، در طول روز گذشته 64.73 درصد کاهش یافته است و اکنون تنها 1.13 دلار ارزش دارد.

آندره و من به پایان فصل مشارکتمان [sic] در فضای دیفای/رمزنگاری رسیده ایم  نل روز یکشنبه در توییتی نوشت: حدود 25 برنامه و سرویس وجود دارد که ما در 3 آوریل 2022 مشارکت خودمان را در آنها پایان می دهیم. اودر پایان اشاره می کند که این اقدام آنها واکنشی تند یا سریع به رویداد خاصی نیست و این تصمیم توسط آنها از قبل برنامه ریزی شده بود. برنامه‌ها یا وب ‌سایت‌هایی که به‌ عنوان فرانت‌ اندهای (طراحی و توسعه رابط کاربری) پروتکل DeFi عمل می‌کنند و همکاری کرونژ و نل با آنها به اتمام می رسد عبارتند از yearn.fi، keep3r.network، multichain.xyz، chainlist.org، solidly.exchange، و bribe.crv.finance.

نه کرونژ و نه نل فوراً به درخواست‌ها برای اظهار نظر از سوی Decrypt پاسخ ندادند.

واکنش ها به سقوط فانتوم (FTM) و یرن فایننس (YFI)

برخی از مشارکت کنندگان پروژه هایی که همکاری کرونژ با آنها به اتمام رسیده از واکنش بازار به این خبر ابراز تعجب کردند.

یکی از توسعه دهندگان یرن فایننس با توییتی گفت: «کسانی که با رفتن کرونژ یرن فایننس را نادیده می گیرند لازم است اطلاع داشته باشند، که که آندره بیش از یک سال است که روی این پروژ کار نکرده است؟ با این حال حتی اگر تا الان نیز کار کرده بود، پایان این همکاری صرفا یک خداحافظی طبیعی بوده و با وجود 50 توسعه دهنده تمام وقت و 140 مشارکت کننده پاره وقت برای پشتیبانی از پروژه و توسعه قابلیت ها جدید و ارتقاء، این قطع همکاری تاثیر خاصی بر روند رشد پروژه نداشته و ترس فعلی حاکم شده فقط جنبه روانشناختی دارد».

دیفای یک پوشش گسترده ای برای برنامه های مالی است که از بلاک چین هایی مانند اتریوم برای خدمات بانکی استفاده می کنند. برنامه‌های DeFi بر روی قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک چین ساخته شده‌اند که طبیعتاً بدون مجوز هستند و می‌توانند بدون ورودی‌های توسعه‌دهندگان اصلی به کار خود ادامه دهند.

جیمز هنکوک، توسعه‌دهنده هسته‌ای سابق اتریوم، به Decrypt می‌گوید: «تا زمانی که قراردادها نیازی به تغییر نداشته باشند، یا به تأیید آندره برای تغییرات نیاز نداشته باشند، همچنان به کار خود ادامه می‌دهند. «فعالیتی که کرونژ در حال پایان دادن به آن است، صفحات وبی است که به قراردادها متصل می شوند. از نظر فنی، هر کسی می‌تواند یک رابط کاربری را برای این سرویس‌ها مستقر کند، اما به این معنا نیست هر کسی می تواند مشروعیت انجام این کار را داشته باشد».

اگرچه  دیفای (DeFi) از نظر فنی یک سیستم فارغ از اعتماد است، اما سرمایه گذاران در درجه اول نگاهشان به اعتبار پشتیبان و توسعه دهنده برنامه است. هنکوک افزود: «درست است که براحتی هرکسی می‌تواند بعنوان [رابط کاربری] کار خود را آغاز کند، اما مهمتر باور کسانی است که از خدمات برنامه استفاده می کنند و باید باور داشته باشند که برنامه به اندازه کافی امن است.

طبق داده‌های دیفای لاما (DefiLlama) ، در اواخر ژانویه، فانتوم  با بیش از 12.2 میلیارد دلار ارزش کل قفل شده (TVL)  پس از پشت سر گذاشتن زنجیره هوشمند بایننس(BSC)  به سومین زنجیره بزرگ در سراسر اکوسیستم DeFi خود، تبدیل شد. این افزایش به دلیل واکنش به رشد پروژه جدید سالیدلی(Solidly)  بعنوان یکی از پروتکل‌های برتر فانتوم بود که توسط کرونژ ایجاد شد.

« واسی کپیتال، سرمایه‌گذار مستعار DeFi نیز رفتن آندره مسئله بزرگی است.  من فکر می‌کنم از منظر دیفای، این شرایط عواقب مشکلاتیست که دلسوزان دیفای مدتها به آن هشدار داده اند. او خاطر نشان می کند همانطور که یکی از مهمترین معیارهای شناخت یک پروژه پشتیبانان آن است، علت جذب بسیاری از افراد به اکوسیستم [Fantom] را وجود کرونژ بعنوان توسعه دهنده محوری بود، خوشحال که در این پروژه با حجم بالایی سرمایه گذاری نکرده ام، اما می‌توانم تصور کنم که شرایط برای کسانی که چندین سال دارایی‌های خود را در این اکوسیستم قفل کرده‌اند چقدر باید سخت باشد».

اعلام خبر پایان همکاری کرونژ برای کسانی که در پروژه‌های مرتبط با کرونژ سرمایه‌گذاری کرده اند، یک اعلامیه نا امیدکننده بزرگ بود،که به طور گسترده به یک راگ پول (Rug Pull) تشبیه می‌شود، هرچند راگ پول معمولاً اصطلاحی برای خروج همراه کلاهبرداری‌های از DeFi است، اما امروزه این اصطلاح به طور آزاد به هر توسعه‌دهنده‌ای که تصمیم می گیرد که فضای پروژه های رمزنگاری را ترک کند نیز اطلاق می شود.

میرویاتو، سرمایه‌گذار DeFi و توسعه ‌دهنده سرویس اشتراک‌گذاری فایل Web3 fileverse.io، به دیکرایپت  گفت: «حس خوبی ندارم» هر چند گفته می شود «فقط فعالیت وب سایت های مرتبط به اتمام می رسد» با این حال شرایط فعلی بهترین زمان برای  یک آزمون مهم جهت تعیین ماندگاری و قدرت نرم‌افزار متن‌باز DeFi است.  پدر شرایطی که توسعه‌دهندگان دیگری با عملکرد و کارنامه خارق قابل قبولی در پروژه‌هایی که آندره مشارکت داشته وجود دارند، من مشتاقانه منتظرم تا ببینم چگونه حتی پس از ترک سازندگان اصلی پروژه منبع باز با قدرت و کیفیت سابق به حیات خود ادامه می دهد.

خستگی و دلزدگی از دیفای

کرونژ قبلا نیز بصورت موقت فضای دیفای را ترک کرده است. او در آگوست 2020 پس از اینکه با تهدید و مشکل بالقوه ی که از جانب هاسو، یکی دیگر از محققین DeFi  درباره میزان سود پروژه مواجه شد به Decrypt  گفت: «قادر به تحمل شرایط موجود نیست. «ار فضای دیفای خسته و دلزده شده ام»کرونژ در آن زمان تاکید کرد: «تلاش برای بروز خلاقیت و سازنده گی در فضا دیفای بیهوده است.با این حال نمی توان انکار کرد که «آندره عاشق ساختن و آفرینش است. او همیشه باز خواهد گشت» زمان این پیش بینی حداقل تا الان ثابت کرده است. نل، همکار همراه کرونژ با علام این خبر (پایان همکاری با فضای دیفای) تصریح کرد که تصمیم اخیر « واکنش تند و یکباره به موضوع یا رفتار خاصی نیست، ، بلکه تصمیم طبیعی مسیر شغل و مسئولیت حرفه ای ماست، که قبلا ترسیم شده است.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید