رمز عبور امن

چگونه رمز عبور مناسبی برای حساب کاربری خود انتخاب کنیم؟

فراگیرشدن و محبوبیت پدیده سودآور ارزهای دیجیتال در جهان و کشورمان باعث شده است که روزبه‌روز افراد بیشتری به این بازار جذاب روی بیاورند. با این وجود بسیاری از افراد با سهل‌انگاری در رعایت اصول امنیتی ممکن است سرمایه پرارزش خود را در خطر بیندازند؛ بنابراین به نظر می‌رسد شناخت اصول اولیه امنیت حساب‌های کاربری ارز دیجیتال مانند انتخاب رمز عبور مناسب امری ضروری و غیرقابل‌انکار است.

در این مقاله با اشاره به چرایی نیاز به داشتن رمز عبور قوی راهکارهایی را برای انتخاب رمز پرقدرت برای حساب کاربری ارز دیجیتال پیشنهاد می‌کنیم و سرویس‌ها وب‌سایت‌های جالبی را معرفی می‌کنیم که می‌توانند در مدیریت و امن نگه‌داشتن رمز عبور حساب صرافی ارز دیجیتال و کیف پول‌هایمان به ما کمک کنند. در ادامه با ما همراه باشید.

چرا نیاز است که رمز عبور قوی داشتهباشیم؟

استفاده از رمز عبور امن برای حساب‌های کاربری صرافی یا کیف پول ارز دیجیتال بسیار ضروری است. این رمز عبور به‌منزله قفل گاوصندوق دارایی‌های شماست و اگر خوب انتخاب نشده باشد می‌تواند دارایی‌های پرارزش شما را در معرض خطر قرار دهد؛ بنابراین باید روش مناسبی برای انتخاب رمز عبور ارز دیجیتال خود داشته‌باشید.

هر جا که پول و دارایی‌های پر ارزش قرار داشته‌باشد می‌تواند در معرض خطر دست‌درازی سارقان و هکرها قرار گیرد؛ بنابراین درنظرداشتن راهکارهای امنیتی برای حساب‌های ارز دیجیتال اهمیت ویژه و غیرقابل‌انکاری دارد.

ویژگی‌های رمز عبور مناسب حساب ارز دیجیتال

استفاده از راهکارهای زیر می‌تواند به شما در انتخاب رمز عبوری مناسب و امن برای حساب کاربری ارز دیجیتال کمک کند.

از استفاده از رمز عبورهای رایج پرهیز کنید

تحقیقات نشان داده است اکثر افراد هنگام انتخاب رمز عبور از ساده‌ترین عبارات یا کلماتی که به ذهنشان می‌رسد استفاده می‌کنند. مثلاً رمز عبور بسیاری از افراد عبارتی همچون «۱۲۳۴۵۶۶۷۸۹»، «۱۱۱۱» یا «abcdefg» است. استفاده از چنین رمز عبوری مثل این است که کلید گاوصندوق خود را دودستی تقدیم سارق گرامی کنید و از او به‌خاطر سرقتش تشکر هم بکنید. چنین رمزهای‌ی آن‌چنان بین افراد رایج هستند که ظرف چند ثانیه به ذهن هر کسی می‌رسد و می‌تواند به‌راحتی به‌حساب شما دسترسی پیدا کند و حسابتان را خالی کند.

بهانه‌هایی مثل اینکه «من همیشه رمز عبورم را فراموش می‌کنم» یا «این‌طوری بهتر یادم می‌ماند» ابداً توجیه خوبی برای انجام چنین اشتباه نابخشودنی نیست مگر اینکه واقعاً ازته‌دل بخواهید دارایی‌های خود را دودستی تقدیم هکرها و سارقان کنید.

رمز عبور طولانی انتخاب کنید

استفاده از رمز عبورهای طولانی‌تر کار کشف رمز عبور را برای سارقان و هکرها مشکل‌تر می‌کند. از لحاظ آماری با اضافه‌شدن هر کاراکتر به رمز عبور شما حدس‌زدن آن چندین برابر سخت‌تر می‌شود؛ بنابراین بهتر است از رمز عبورهای طولانی استفاده‌کنید.

در هنگام انتخاب رمز عبور حساسی همچون رمز حساب کاربری صرافی ارز دیجیتال یا کیف پول دیجیتالی که دارایی‌های رمزارزی خود را در آن نگهداری می‌کنید، پیشنهاد کارشناسان این است که رمز عبوری حداقل با ۱۲ کاراکتر (نویسه) انتخاب کنید.

باتوجه‌به حساس‌بودن دارایی‌های دیجیتال برخی از صرافی‌ها یا کیف پول‌ها از شما می‌خواهند رمز عبوری با بیش از ۱۲ نویسه انتخاب کنید که در این صورت حتماً باید این قاعده را در نظر بگیرید.

ترکیبی از حروف، اعداد و نمادها را در رمز عبور استفاده‌کنید

حتی اگر رمز عبوری طولانی انتخاب کنید ممکن است حدس‌زدن آن با استفاده از نرم‌افزارهای مختلف چندان سخت نباشد.

برای اینکه رمز عبور خود را سخت‌تر کنید می‌توانید ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک انگلیسی، اعداد و ارقام مختلف و نمادها و کاراکترهای خاص را در رمز خود استفاده‌کنید.

به‌عنوان‌مثال استفاده از رمز عبوری همچون «Ms10moRt@ji61*» بسیار امن‌تر از رمز عبوری تنها شامل حروف انگلیسی کوچک خواهد بود و امنیتی بیشتری را نصیب حساب کاربری شما می‌کند. هک‌کردن چنین رمزی برای هکرها و سارقان بسیار مشکل‌تر خواهد بود.

اطلاعات شخصی‌تان را در رمز عبور استفاده نکنید

بسیاری اوقات دیده‌می‌شود که افراد از اطلاعات شخصی خود به‌عنوان رمز عبور یا بخشی از آن استفاده می‌کنند که این کار می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

خیلی از افراد اطلاعاتی همچون سال تولد، ترکیب روز، ماه و سال تولد یا سالگرد ازدواج خود را به‌عنوان رمز عبور خود استفاده می‌کنند. برخی دیگر نام فرزندشان را به‌عنوان کلمه عبور خود انتخاب می‌کنند. استفاده از مواردی همچون آدرس منزل یا شماره موبایل در رمز عبور هم در میان بسیاری از افراد رایج است.

در جهان حاضر و با وجود شبکه‌های اجتماعی که همه ما در آن‌ها عضو هستیم ممکن است به‌صورت خواسته یا ناخواسته چنین اطلاعاتی را به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم در شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک گذاشته باشیم. اشتراک‌گذاری تصویری از کیک تولدمان به‌راحتی تاریخ تولد را لو می‌دهد. اطلاعات ذخیره شده در عکس‌ها حتی می‌تواند آدرس منزلمان را هم در دسترس افراد غریبه قرار دهد. به همین دلیل استفاده از اطلاعات شخصی در رمز عبور کاری غیرعقلانی است و با این کار کمک بزرگی به سارقان و هکرها برای دسترسی به‌حساب ارز دیجیتال خود می‌کنید.

بنابراین، باید توجه داشته‌باشیم به‌هیچ‌وجه از اطلاعات شخصی خود در رمز عبور استفاده نکنیم و در هنگام ایجاد حساب کاربری و رمز عبور توجه ویژه‌ای به این مسئله داشته‌باشیم.

رمز عبور خود را در بازه‌های مشخص تغییر دهید

حتی اگر بهترین رمز عبور را هم برای خود انتخاب کنید توصیه می‌شود در بازه‌های زمانی معینی این رمز را تغییر دهید.

تغییر رمز عبور در بازه‌های زمانی مشخص ۳ یا ۶ ماهه می‌تواند به عدم کشف رمز عبور حساب شما کمک زیادی بکند. با انجام این تغییرات در بازه‌های مشخص کار حدس‌زدن رمز عبور برای سارقان و هکرها بسیار سخت‌تر می‌شود. با این کار فرد هکر باید از نو تلاش خود را برای حدس‌زدن رمز عبور جدید آغاز کند و نمی‌تواند روی گزینه‌های امتحان شده قبلی خود حساب کند.

از یک رمز عبور برای چند حساب کاربری استفاده نکنید

بسیاری از افراد به‌جای اینکه برای هر حساب کاربری رمز جداگانه‌ای داشته‌باشند، برای حساب‌های کاربری مختلف خود از یک رمز عبور واحد استفاده می‌کنند.

چنین رفتاری می‌تواند بسیار خطرناک باشد و امنیت حساب کاربری و دارایی‌های ارز دیجیتال شما را دچار مخاطره کند. دلیل این مسئله این است که در صورتی که یکی از حساب‌های کاربری شما هک شود و افرادی بتوانند به رمز عبور یکی از حساب‌های شما دسترسی پیدا کنند به‌راحتی و مثل آب‌خوردن می‌توانند به همه حساب‌های شما دسترسی پیدا کنند و دارایی‌هایتان را از آن خود کنند.

بنابراین، ضروری است که تنبلی را کنار بگذارید و برای هر حساب کاربری رمز عبور ویژه‌ای تعریف کنید.

از کلمات معنادار برای رمز عبور استفاده نکنید

یکی از شگردهای‌ی که هکرها برای دسترسی به رمز عبور کاربران به کار می‌برند استفاده از روش آزمون و خطاست. در این روش هکر تلاش می‌کند بارهاوبارها کلمات و عبارات مختلف را در جایگاه رمز عبور شما قرار دهد و آن را بررسی کند.

نرم‌افزارهای حدس کلمه عبور معمولاً ابتدا از دیکشنری‌ها برای حدس کلمه عبور استفاده می‌کنند. این نرم‌افزارها کلمات معنادار موجود در دیکشنری را یک‌به‌یک امتحان می‌کنند و تلاش می‌کنند رمز عبور را حدس بزنند؛ بنابراین بهتر است به‌هیچ‌وجه رمز عبور خود را به‌صورت یک کلمه معنادار موجود در فرهنگ لغت یا دیکشنری انتخاب نکنید تا کار هک‌کردن و سرقت رمز عبور سخت‌تر شود.

میزان قدرت رمز عبور خود را بیازمایید

پس از اینکه باتوجه‌به نکات بیان شده کلمه عبور مناسبی را برای خود انتخاب کردید می‌توانید میزان قدرت این رمز عبور را بررسی کنید و آن را بیازمایید.

در بسیاری از وب‌سایت‌ها هنگام انتخاب رمز عبور میزان قوت آن با عبارت‌های ضعیف، متوسط، قوی و بسیار قوی برای شما نمایش داده‌می‌شود. با این وجود اگر نمی‌دانستید میزان قوت رمز عبور انتخابی شما چه‌قدر است راهکارهای دیگری هم وجود دارد.

سرویس‌های برخط (آنلاین) زیادی برای آزمودن میزان قوت رمز عبور وجود دارند که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

این سرویس‌ها معمولاً علاوه بر بررسی فاکتورهای مؤثر در قوت رمز عبور فهرست‌هایی که رمز عبورهای لو رفته افراد در نرم‌افزارهای مختلف را جمع می‌کند بررسی می‌کنند و در صورتی که رمز عبور شما در این فهرست‌ها وجود داشته‌باشد این مسئله را به شما هشدار می‌دهند.

از نرم‌افزارهای مدیریت رمز عبور استفاده‌کنید

نرم‌افزارهای مدیریت رمز عبور این امکان را به شما می‌دهند که با نگهداری و به‌خاطر سپردن یک رمز عبور واحد مربوط به این نرم‌افزارها بتوانید رمز عبور حساب‌های کاربری متعدد خود را به‌راحتی مدیریت کنید.

با استفاده از این نرم‌افزارها می‌توانید رمز عبورهای بسیار خوبی برای حساب‌های کاربری مختلف خود ایجاد کنید و تنها با یک کلیک و داشتن یک رمز عبور (مربوط به نرم‌افزار مدیریت رمز عبور) به‌راحتی همه حساب‌های خود را مدیریت کنید.

برخی از برترین موارد نرم‌افزارهای مدیریت رمز عبور عبارت‌اند از:

  • Nord Password Manager
  • Dashlane
  • Bitwarden
  • Keepass
  • LastPass

از میان این نرم‌افزارها LastPass در میان کاربران ایرانی شهرت بیشتری دارد؛ اما در اینجا تلاش کرده‌ایم که به‌ترتیب میزان کارایی و امنیت آن‌ها را برای شما فهرست کنیم.

آیا راه‌های بیشتری برای تأمین امنیت حساب کاربری ارز دیجیتال خود دارم؟

استفاده از رمز عبور قوی تا حد زیادی نگرانی‌ها در مورد امنیت حساب کاربری ارز دیجیتال شما را بر طرف می‌کند با این وجود رعایت برخی موارد دیگر می‌تواند باعث افزایش هر چه بیشتر امنیت حساب شما شود.

استفاده از تأیید دومرحله‌ای

در این روش علاوه بر استفاده از رمز عبور یک روش تأییدی دیگر هم مورداستفاده قرار می‌گیرد تا از اینکه شخص دیگری از حساب کاربری ارز دیجیتال شما استفاده نمی‌کند اطمینان حاصل شود.

تأیید دومرحله‌ای خود می‌تواند به چند صورت انجام شود:

  • تأیید دومرحله‌ای با استفاده از پیامک یا ایمیل: در این روش علاوه بر ورود با رمز عبور کد تأییدی به‌وسیله پیامک یا ایمیل به‌دست شما می‌رسد که برای ورود باید آن را در سیستم وارد کنید.
  • تأیید دومرحله‌ای با استفاده از نرم‌افزارهایی همچون Google Authenticator: در این روش با استفاده از نرم‌افزارهایی همچون Google Authenticator در هر بار ورود رمز عبور یک‌بار مصرفی برای شما صادر می‌شود که می‌توانید با استفاده از آن وارد حساب کاربری خود شوید.

استفاده از روش دوم یا ترکیبی از هر دو این روش‌ها می‌تواند امنیت حساب کاربری ارز دیجیتال شما را تا حد بسیار زیادی افزایش دهد و دارایی‌های شما را از دسترسی سارقان و هکرها دور نگه دارد.

استفاده از کیف پول‌های مناسب ارز دیجیتال

هنگام انتخاب کیف پول‌های ارز دیجیتال باید از امنیت این کیف پول‌ها اطمینان حاصل کنید. هرگز کیف پول‌های نامعتبر را برای ذخیره ارزهای دیجیتال خود استفاده نکنید. همیشه از وب‌سایت‌هایی همچون صرافی‌های ارز دیجیتال معتبر یا متخصصان برای انتخاب کیف پول امن و معتبر کمک بگیرید و دارایی‌هایتان را در جایی امن ذخیره کنید.

سخن پایانی

در این مقاله با راهکارهای ایجاد یک رمز عبور قوی و امن برای حساب ارز دیجیتال آشنا شدیم. استفاده از این راهکارها و بهره‌گیری از نرم‌افزارها، وب‌سایت‌ها و سرویس‌های معرفی شده می‌تواند کار شما را در امن کردن حساب‌های کاربری ارز دیجیتال‌تان بسیار راحت کند و خیال شما را تا حد زیادی از در امان بودن سرمایه‌تان راحت کند و آرامش را برای شما به ارمغان آورد.

شما چه راهکارهای دیگری برای امنیت و راحتی استفاده از رمز عبور صرافی ارز دیجیتال سراغ دارید؟

One Response

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید