این روزها همان قدر که آوازه شهرت ارزهای دیجیتال در اخبار شنیده می‌شود، افراد زیادی هم علاقه‌مند به حضور در این بازار می‌شوند. از طرفی، معمولاً آسان‌ترین روشی که باعث می‌شود از رمزارزها سود کسب کرد، ترید کردن آنها است. به همین دلیل است که صرافی‌های مختلف متولد شده‌اند و تلاش می‌کنند دسترسی به رمزارزها و معامله آنها را برای کاربران آسان کنند. اگر نمی‌توانید تصمیم بگیرید که کدام یک از این صرافی‌ها برای شما مناسب است، این مطلب از تبدیل قرار است درباره مقایسه صرافی های ارز دیجیتال با شما صحبت کنیم. آشنایی و شناخت ابزار مقایسه کمک می‌کند تصمیم‌گیری و انتخاب آسان شود.

صرافی‌های ارز دیجیتال چه کاربردی دارند؟

صرافی ارز دیجیتال، پلتفرمی است که کار خرید‌وفروش رمزارزها را آسان می‌کند. با افزایش ارزهای رمزنگاری شده، تقاضای معامله‌گران برای استفاده از صرافی‌های رمزارز بیشتر شد. صرافی‌های رمزنگاری نقشی حیاتی و مهم در توسعه صنعت بلاک‌چین دارند.

یک صرافی رمزارز به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا ارزهای رمزنگاری شده را معامله کنند. معمولاً یک صرافی کریپتو بیش از ۲۰ رمزارز را پشتیبانی می‌کند. صرافی‌‌های ارز دیجیتال به دو صورت هستند:

ثبت نام در تبدیل

صرافی متمرکز و صرافی غیرمتمرکز

صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز دو نوع اصلی صرافی‌ ارزهای دیجیتال است. در هر دو این صرافی‌‌ها می‌توان رمزارزها را معامله کرد اما تفاوت‌های بسیار مهمی هم دارند.

صرافی‌های متمرکز مشابه بانک‌های امروزی هستند. یک مالک دارند، از قوانین و مقررات پیروی می‌کنند و می‌توان به‌عنوان یک مرجع امن به آنها اعتماد کرد. این صرافی‌ها معمولاً یک نوع پلتفرم آنلاین هستند و رایج‌ترین نوع صرافی برای خریدوفروش ارزهای دیجیتال محسوب می‌شوند.

در صرافی‌‌های غیرمتمرکز معامله‌گران می‌توانند بدون نیاز به ساخت حساب کاربری در یک سایت یا صرافی، معامله‌هایشان را به‌صورت همتا به همتا (کاربربه‌کاربر) و بدون نیاز به واسطه انجام دهند. این صرافی‌ها همان‌طور که از اسمشان انتظار می‌رود به‌صورت غیرمتمرکز هستند و هیچ مرجع کنترل‌کننده برای آنها وجود ندارد.

نمونه صرافی‌های غیرمتمرکز:

  • صرافی یونی سواپ
  • صرافی سوشی سواپ
  • صرافی پنکیک سواپ
  • صرافی آی‌دکس (IDEX)
  • صرافی DYDX

تفاوت صرافی متمرکز و غیرمتمرکز

همان‌طور که از تعریف این دو صرافی به نظر می‌رسد، تفاوت‌‌های زیادی بین صرافی متمرکز و صرافی غیرمتمرکز وجود دارد. بااین‌حال دو تفاوت بسیار مهم دارند که باعث شده معامله‌گران زیادی سراغ صرافی‌های متمرکز بروند.

اولین تفاوت درباره نحوه ورود و مشکل فراموش‌کردن رمز عبور است. در صرافی‌های غیرمتمرکز، امنیت و حفظ حریم شخصی کاربر حرف اول را می‌زند. به همین دلیل این صرافی‌ها هنگام ورود یا ثبت‌نام از کاربران هیچ رمز عبور یا شناسه کاربری دریافت نمی‌‌‌کنند. همه چیز کاملاً ناشناس و مخفی است. تنها راهی که وجود دارد کلیدهای خصوصی است که در حکم همان رمز عبور ظاهر می‌شوند.

اگر به هر دلیلی این کلیدهای خصوصی فاش یا گم شوند، تقریباً دسترسی به دارایی‌ها و اطلاعات حساب بسیار سخت یا غیرممکن است.

درحالی که در صرافی‌های متمرکز چنین موردی وجود ندارد. اگرچه امنیت حساب ممکن است با خطرهای مختلفی مواجه شود، اما برای دسترسی مجدد به حساب، کاربران فقط کافی است از نام کاربری و رمز عبور خود استفاده کنند. در صورت فراموشی رمز عبور هم امکان بازیابی رمز وجود دارد.

تفاوت مهم دیگری که بین صرافی‌ها غیرمتمرکز و متمرکز وجود دارد، امکان انجام معامله بر پایه ارز فیات (دلار یا ریال) است. صرافی‌های غیرمتمرکز از ارزهای فیات پشتیبانی نمی‌کنند اما صرافی‌های متمرکز امکان پشتیبانی از این ارزها را دارند.

برای همین افرادی که معامله در صرافی‌های غیرمتمرکز را ترجیح می‌دهند، ابتدا باید در یک صرافی متمرکز حساب باز کنند، ارز فیات خود را به ارز دیجیتال تبدیل کنند و بعد از تبدیل آن، از صرافی‌های غیرمتمرکز برای معامله ارز دیجیتال با ارز دیجیتال استفاده کنند.

صرافی‌های متمرکز داخلی و خارجی

بعد از صحبت درباره صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز، نوبت به صحبت و مقایسه صرافی های ارز دیجیتال متمرکز خارجی و داخلی می‌رسد. اگر کمی تجربه در این بازار داشته باشید، بدون شک نام چندین صرافی خارجی و صرافی داخلی به گوشتان خورده است.

تقریباً هیچ عدد دقیقی را به‌عنوان تعداد صرافی‌های متمرکز فعال نمی‌توان گفت. زیرا هم صرافی‌های خارجی همواره در حال افزایش‌اند و هم لیست اسامی صرافی‌‌های داخلی هر روز بیشتر از گذشته طولانی‌ می‌شود.

با‌این‌حال نگاهی به معتبرترین و شناخته‌شده‌ترین صرافی‌ها بیندازیم و برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مقایسه صرافی های ارز دیجیتال ،‌صرافی‌های خارجی و ایرانی را مرور کنیم.

صرافی‌های خارجی ارز دیجیتال

ازآنجایی‌که در سال‌های اخیر تحریم‌ها و محدودیت‌های مالی زیادی برای ایران به وجود آمده است، بسیاری از صرافی‌های خارجی امکان ارائه خدمات به کاربران ایرانی را ندارند.

به همین دلیل بهتر است قبل از ساخت حساب کاربری و استفاده از این صرافی‌های خارجی، مطمئن شوید صرافی موردنظر شما مشکلات و محدودیت‌‌های این‌چنین را ندارد.

صرافی‌های بین‌المللی بسیار معتبر و قابل‌اعتماد هستند، امکانات و قابلیت‌های مختلفی را برای کاربران خود فراهم می‌کنند. همچنین تعداد رمزارزهایی که در لیست پشتیبانی آنها قرار دارد، بسیار زیاد است.

چند مورد از صرافی‌‌های معتبر خارجی:

صرافی‌های داخلی ارز دیجیتال

بعد از صحبت درباره مقایسه صرافی های ارز دیجیتال خارجی، نوبت به صرافی‌های داخلی می‌رسد. محدودیت‌ها برای کاربران ایرانی و فرصت‌های ارزشمندی که این بازار داشت، باعث شد تا صرافی‌های داخلی ارز دیجیتال متولد شوند.

اگرچه این صرافی‌ها نمی‌توانند به‌اندازه صرافی‌های خارجی از همه امکانات و رمزارزها پشتیبانی کنند اما همچنان یک راه آسان و مطمئن برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال هستند.

کاربران زیادی وارد این صرافی‌ها می‌شوند و از طریق آنها، راهی برای ورود به بازار و استفاده از فرصت‌های هیجان‌انگیز و سودآور بازار می‌سازند. برای ورود و استفاده از این صرافی‌ها لازم است چندین ویژگی مهم و مختلف را بررسی کنید تا درنهایت به یک انتخاب درست و جامع برسید.

ویژگی‌هایی مثل میزان اعتبار تیم فنی، پشتیبانی قوی، مقدار کارمزد، تعداد رمزارزهای قابل معامله، کاربری آسان و از همه مهم‌تر، امنیت صرافی، از جمله اساسی‌ترین چیزهایی است که در مقایسه صرافی های ارز دیجیتال داخلی باید به آن توجه کرد.

جمع‌بندی

درباره صرافی‌های ارز دیجیتال، صرافی‌های غیرمتمرکز و صرافی‌های متمرکز گفتیم. اگرچه امنیت و همتا به همتا بودن صرافی‌های غیرمتمرکز مهم‌ترین حُسن آنها است اما استفاده از صرافی‌های متمرکز برای همه افراد با هر سطح تجربه و اطلاعاتی، آسان‌تر است.

صرافی‌های متمرکز هم شامل صرافی‌های داخلی و خارجی است. این روزها محدودیت‌ها و تحریم‌های زیادی که برای استفاده ایرانی‌ها از صرافی‌های خارجی وجود دارد، باعث شده تا این صرافی‌ها نتوانند به کاربران ایرانی ارائه خدمات کنند.

صرافی‌های داخلی جایگزینی مناسب، امن و آسان هستند. اگر می‌خواهید وارد بازار ارزهای دیجیتالی شوید، اگر دوست دارید از این فرصت استثنایی استفاده کنید، تبدیل می‌تواند یکی از پیشنهاد‌های خوب برای ورود به بازار رمزارزها باشد. همین حالا وارد سایت تبدیل شوید، حساب کاربری خود را بسازید و بعد از احراز هویت، کارتان را در این بازار شروع کنید. ما در تبدیل منتظر شما هستیم.

 

سؤالات متداول

صرافی ارز دیجیتال چیست؟

صرافی ارز دیجیتال، پلتفرمی است که کار خرید‌وفروش رمزارزها را آسان می‌کند. صرافی‌های رمزنگاری نقشی حیاتی و مهم در توسعه صنعت بلاک‌چین دارند. یک صرافی رمزارز به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا ارزهای رمزنگاری شده را بلافاصله معامله کنند. معمولاً یک صرافی کریپتو بیش از ۲۰ رمزارز را پشتیبانی می‌کند.

انواع صرافی‌های ارز دیجیتال کدام است؟

صرافی‌های ارز دیجیتال شامل دو نوع صرافی متمرکز و صرافی غیرمتمرکز می‌شوند.

صرافی متمرکز چیست؟

صرافی‌های متمرکز مشابه بانک‌های امروزی هستند. یک مالک دارند، از قوانین و مقررات پیروی می‌کنند و می‌توان به‌عنوان یک مرجع امن به آنها اعتماد کرد. این صرافی‌ها معمولاً یک نوع پلتفرم آنلاین است و رایج‌ترین نوع صرافی برای خریدوفروش ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود.

مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در مقایسه صرافی های ارز دیجیتال داخلی باید به آنها توجه کرد چیست؟

ویژگی‌هایی مثل میزان اعتبار تیم فنی، پشتیبانی قوی، مقدار کارمزد، تعداد رمزارزهای قابل معامله، کاربری آسان و از همه مهم‌تر، امنیت صرافی، از جمله اساسی‌ترین چیزهایی است که در مقایسه صرافی های ارز دیجیتال داخلی باید به آن توجه کرد.

ثبت نام