اگر در فضای مجازی فعاليت داشته باشيد تاکنون حتماً عبارت هوش مصنوعی چندين بار به چشمتان خورده است. اما هوش مصنوعی چيست؟ هوش مصنوعی يکی از فناوری‌های نوين است که سال‌ها طول می‌کشد به شناختی کامل و دقيق از آن برسيم. اين فناوری آن‌قدر مفصل و پيچيده است که امروز به يکی از رشته‌های دانشگاهی محبوب تبديل شده است و در حال حاضر بسياری از افراد مشغول يادگيری آن هستند.

اگرچه آشنايی جامع و دقيق با هوش مصنوعی امری بسيار دشوار است، آشنايی نسبی با اين فناوری ناممکن نيست. امروز همه افراد بايد اطلاعات لازم را درباره هوش مصنوعی داشته باشند، چراکه اين فناوری در بخش‌های مختلف زندگی ما نفوذ کرده است و همواره تلاش می‌کند تا کارهای روزمره ما را نسبت به قبل ساده‌تر کند.

جالب است بدانيد که بازار ارز ديجيتال از اين فناوری بی‌بهره نمانده است. هوش مصنوعی در دنيای ارز ديجيتال همانند دستياری برای تريدرها است و به آن‌ها کمک می‌کند تا سود بيشتری کسب کنند و درصد ريسک خود را در اين بازار پرهيجان کاهش دهند.

ثبت نام در تبدیل

اگر با نحوه انجام معاملات بازار ارز ديجيتال آشنا نيستيد می‌توانید به مقاله راهنمای خریدوفروش انواع ارز ديجيتال سری بزنيد.

استفاده از هوش مصنوعی در معاملات ارز ديجيتال چه مزايايی دارد؟

با توجه به اين نکته که بازار ارزهای ديجيتال بازاری فناوری‌محور است، ورود هوش مصنوعی به بازار ارز ديجيتال امری دور از ذهن نيست. هوش مصنوعی نقش مؤثری را برای فعالان حوزه ارز ديجيتال ايفا کرده است. هوش مصنوعی به هر زمینه‌ای که نفوذ کند کارهای مربوط به آن را راحت‌تر می‌کند. در ادامه به چند مورد از مزايای هوش‌ مصنوعی در بازار ارز ديجيتال می‌پردازیم.

کاهش هيجانات لحظه‌ای

ربات‌ها احساس ندارند! با قاطعيت می‌توان گفت ماشينی که مبتنی بر هوش مصنوعی ساخته شده است، احساساتی مانند طمع، ترس و هيجان ندارد، بنابراین، به‌هیچ‌عنوان احساسات انسانی را در معاملات خود دخالت نمی‌دهد.

انجام معاملات به‌صورت شبانه‌روزی

همان‌طور که می‌دانید بازار ارز ديجيتال ۲۴ساعته باز است و متوقف نمی‌شود. اما اين بدان معنا نيست که تريدرها می‌توانند کل روزشان را صرف معامله کنند. درحالی‌که نيمی از وقت تريدرها به خواب شبانه می‌گذرد، ربات تريدر می‌تواند به‌صورت شبانه‌روزی به معامله بپردازد.

برنامه‌ریزی ربات از طريق آزمون‌وخطا

پلتفرم‌های معاملات خودکار ارز ديجيتال امکان مشاهده و بررسی داده‌های تاريخی بازار را در اختيار کاربران قرار می‌دهند. تريدرها می‌توانند قبل از آن‌که تنظيمات موردنظر خود را روی ربات پياده کنند، ابتدا آن‌ها را روی‌داده‌های تاريخی بازار آزمايش کرده و سپس، در صورت موفقيت استراتژی‌شان، تنظيمات را در ربات تريدر پياده‌سازی کنند.

معاملات منظم

شبانه‌روزی بودن بازار رمز ارزها و نوسانات متعدد آن، سبب می‌شود که گاهی معاملات افراد بسيار نامنظم و بدون برنامه انجام گيرد. با توجه به اين موضوع که معاملات ارزهای ديجيتال به‌صورت ۲۴ساعته انجام می‌شود، بسياری از افراد ممکن است بدون برنامه قبلی و به‌صورت نامنظم به معامله بپردازند.

اما با استفاده از يک ربات تريدر می‌توان به معاملات خود نظم بخشيد و برنامه‌ای منظم برای ربات تعريف کرد. برنامه‌ای براساس تحليل، منطق و بررسی دقیق به ربات ارائه دهيد تا در ۲۴ ساعت شبانه‌روز به‌صورت مداوم و منظم، معاملات را برای شما انجام دهد. بديهی است دست‌یابی به سود بيشتر مستلزم نظم و ثبات در معاملات است.

نقطه ورود مناسب

لحظه‌به‌لحظه معاملات دنيای ارز ديجيتال متفاوت است. در اين بازار همه چيز در لحظه اتفاق می‌افتد. از حق نگذريم، تريدر نيز يک انسان است و زندگی او مانند هر انسان ديگری چالش‌های مخصوص خود را دارد، به همين دليل نمی‌تواند 24 ساعته و در تمام لحظات طلايی در بازار حضور داشته باشد. بنابراين، بسياری از تريدرها معاملات سودآور فراوانی را از دست می‌دهند.

اما با ربات تريدر ارز ديجيتال ديگر نگران اين موضوع نباشيد. اين ربات در میلی‌ثانیه وارد بهترين پوزيشن شده و برای کسب سود از موقعیت‌های طلايی لحظه‌ای را هدر نمی‌دهد.

معاملات متنوع

درست برخلاف انسان، ربات می‌تواند به‌طور هم‌زمان چند استراتژی مختلف را در معامله‌های متفاوت بررسی و اجرا کند. يکی از عواملی که باعث کسب سود بيشتر می‌شود، تنوع منطقی در سبد سرمايه و معاملات است. در اين صورت ريسک سرمایه‌گذاری نيز به‌شدت کاهش می‌یابد.

تا اين بخش از مقاله با چند مورد از مزايای استفاده از ربات در معاملات ارز ديجيتال آشنا شديد. سؤالی که مطرح می‌شود اين است که آيا کاربرد هوش مصنوعی تنها به انجام معاملات محدود می‌شود؟ پاسخ اين سؤال منفی است! با ما همراه باشيد.

علاوه بر انجام معاملات، هوش مصنوعی چه کاربردهايی در بازار ارز ديجيتال دارد؟

همان‌طور که قبل‌تر اشاره شد، هوش مصنوعی کاربردهايی فراتر از انجام معاملات دارد که در ادامه به بررسی چند مورد از آن‌ها می‌پردازیم.

پیش‌بینی روند بازار

نوسان عضوی جدایی‌ناپذیر از بازار است و می‌توان آن را يکی از اصلی‌ترین چالش‌های يک معامله‌گر ارز ديجيتال تلقی کرد. نوسان به‌راحتی می‌تواند يک کاربر را تا حد بسيار زيادی متضرر کند. هرچه رمز ارزها گسترده‌تر شدند و در ميان مردم از محبوبيت بيشتری برخوردار شدند، توسعه‌دهندگان نيز اشتياق بيشتری پيدا کردند تا از طریق فناوری هوش مصنوعی ابزاری توليد کنند که با استفاده از آن بتوان آينده بازار را پیش‌بینی کرد.

هدف از توليد اين ابزارها بررسی اطلاعات و پیش‌بینی روند قيمتی يک ارز ديجيتال بود که تريدرها با استفاده از آن‌ها در معاملات خود استراتژی دقیق‌تری به‌کار ببرند و تصميمات آگاهانه‌تری بگيرند.

اين ابزارها بخش قابل‌توجهی از اطلاعات بازار را با استفاده از هوش مصنوعی موردبررسی قرار می‌دهند و از اين طريق آينده بازار و قيمت ارزهای ديجيتال را در چند روز آينده حدس می‌زنند. چنين پیش‌بینی‌هایی سبب می‌شود قبل از آن‌که روند قيمتی يک ارز ديجيتال به‌طور ناگهانی تغيير کند، تريدر استراتژی خود را برای جلوگيری از ضرر به‌سرعت تغيير دهد.

جمع‌آوری داده‌ها

برای تحليل درست و دقيق بازار ارز ديجيتال بايد تمامی داده‌ها و سیگنال‌ها را به‌طور لحظه‌ای و با دقت کامل رصد کرد. با گسترش روزافزون بازار ارزهای ديجيتال، حجم داده‌ها نيز روزبه‌روز افزايش می‌یابد، بنابراين، عملاً نمی‌توان تمامی اطلاعات و سیگنال‌های منتشرشده بازار را به‌صورت دستی بررسی کرد.

اينجا است که هوش مصنوعی به کمک انسان می‌آید. هوش مصنوعی امکان ساخت نرم‌افزارها و پلتفرم‌هایی را برای توسعه‌دهندگان فراهم کرده است که در بستر آن‌ها می‌توان حجم زيادی از داده‌ها را جمع‌آوری کرد.

با استفاده از قابليت پردازش زبان طبيعی هوش مصنوعی (NLP)، می‌توان داده‌ها را براساس اولويت و نياز خود دسته‌بندی کرد. همچنين به افرادی که با هوش مصنوعی و استفاده از آن آشنايی کمتری دارند، می‌توان داده‌ها را به‌شکل نمودار نمايش داد که با يک نگاه نيز قابل‌فهم باشند.

کارشناسان ارز ديجيتال و تريدرهای حرفه‌ای با استفاده از فناوری هوش مصنوعی و جمع‌آوری داده‌ها، می‌توانند تجزیه‌وتحلیل دقيقی از شرايط داشته باشند. درنتيجه، شرايط کلی بازار ارزهای ديجيتال نيز تغيير به‌سزايی را تجربه خواهد کرد.

تحليل احساسات حاکم بر بازار

در تمامی بازارهای سرمايه احساسات مثبت و منفی تأثیر به‌سزايی در روند بازار دارد. بنابراين، يکی از نکاتی که همواره بايد درنظر داشته باشيد تجزیه‌وتحلیل احساسات بازار است. امروز هوش مصنوعی از عهده اين کار نيز برمی‌آید!

برای پیش‌بینی احساسات حاکم بر بازار ابتدا بايد حجم بسياری از منابع اطلاعاتی را بررسی کنيد، منابعی مانند اخبار، شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌های مختلف خبری و اقتصادی، مقالات مرتبط به بازار، تابلوهای سالن‌های بورس، جدول لحظه‌ای رمز ارزها و ديدگاه افراد مختلف.

شايد افرادی ادعا کنند که بدون کمک ابزارهای ديجيتالی مبتنی بر هوش مصنوعی نيز بتوانند اين فرايند را انجام دهند، اما قطعاً مسيری سخت پيش رو خواهند داشت.

اگر به حوزه ارزهای دیجیتال علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله «راهنمای خرید و فروش انواع ارز دیجیتال» هم سری بزنید.

امیدواریم خواندن این مقاله برایتان مفید بوده باشد.

ثبت نام